A könyvről

Alapműveltségünkhöz egyre kevésbé tartozik a csillagos égbolt ismerete. Településeink fényszennyezése kezdi elnyomni az égbolt számtalan csodájának látványát. Talán ebből fakadóan egyre kevesebben fordítják tekintetüket a végtelen felé és próbálják felfedezni mindazt, ami a Föld légkörén túl van.

Nem szabad azonban elfelednünk, hogy minden anyag, ami körülvesz bennünket e bolygón, a Világegyetem mélyén jött létre. Éppen ezért érdemes továbbra is foglalkoznunk a világűrben létrejött kápráztató környezettel.

A könyv alcíme - "(majdnem) tankönyv" - jól tükrözi valódi szándékomat. Egy olyan alkotást kívántam létrehozni, mely több, mint a felszín, azonban mégsem akadémiai értekezés. Igyekeztem közérthetően és tömören összefoglalni azokat a tudnivalókat, melyek a csillagászathoz kapcsolódnak.

A kötet 53, a Nemzetközi Csillagászati Unió által kiadott térképet, 16 mély-ég rajzot, 50 illusztrációt és 16 oldalnyi színes asztrofotót tartalmaz.

A tartalomból:
- Az égbolt
- Az első csillagképek felé
- A Naprendszerről röviden
- A Nap
- Az őszi égbolt
- A belső Naprendszer
- Távcsövek
- A téli égbolt
- A csillagok
- A Hold
- Idő- és helyzetszámítás
- A tavaszi égbolt
- Csillagászati számítások
- A külső bolygók
- A nyári égbolt
- A galaxisok
- A déli égbolt
- Űrcsillagászat
- Érdekes fizika
- A csillagászat történetéből...
- Függelék

Könyvemet elsősorban olyan, az általános iskola 7-8. évfolyamába járóknak, illetve középiskolásoknak ajánlom, akik komolyabban érdeklődnek az után a varázslatos világ után, amelyet Univerzumnak nevezünk.

Fejes Zsolt

„Számomra külön értékkel bír, hogy a kiadvány a kulini hagyományok szellemében íródott, így mindannyiunk nevében, akik Kulin György szellemi örököseinek valljuk magunkat, köszönettel tartozunk a szerzőnek.”

Udvardi Imre
matematika-fizika tanár, csillagászati szakkörvezető